Japanska riječ Yumeiho označava prirodnu metodu samoizlječenja u kojoj su osnovno sredstvo za rad ruke terapeuta. Kreirao ju je 1978. japanski terapeut dr. Masayuki Saionji. On je, nakon višegodišnjeg studiranja raznih tradicionalnih energetskih i fizikalnih iscjeliteljskih metoda u Japanu, Kini i drugim zemljama Dalekog istoka, odabrao tehnike koje je smatrao najboljima i kreirao novu strukturiranu metodu – Yumeiho terapiju ili Yumeiho masažu.
Yumeiho terapija/masaža je sačinjena od tri komponente koje se međusobno izmjenjuju i nadopunjuju. Prva sadrži metode gnječenja, a druga metode pritiska (presure). Njihova je svrha omekšavanje i opuštanje mekih tkiva. Treća komponenta Yumeiho metode obuhvaća tehnike namještanja koštano-zglobnih struktura. Yumeiho se temelji na “principu povratne sprege”. Ukoliko se meka tkiva omekšaju i opuste, kosti i zglobovi se mogu lakše namjestiti u pravilan položaj. Vrijedi i obratno, ako se koštano-zglobne strukture stave u pravilan i funkcionalan položaj tada se i mišići i tetive povlače iz zategnutog položaja.
Yumeiho tretman se bazira na teoriji težišta tijela. Prema toj teoriji težište tijela određuje naše zdravlje. Ako je ono na svom mjestu, otprilike 3 prsta iznad pupka, tada nemamo simptoma i tegoba. Tada je ravnomjerno raspoređena težina tijela, nema preopterećenja kukova, koljena, stopala i kralježnice te su svi unutarnju organi na svom mjestu i normalno funkcioniraju.
Poremećaj težišta tijela, odnosno disbalans, može nastati kod različitih bolesti unutarnjih organa i/ili lokomotornog sustava pa je cilj Yumeiho tretmana vratiti balans cijelog tijela.
Koristi se kod:
- Problema i bolesti kralježnice (skolioze, kifoze, lumboishialgije, bolni sindromi kralježnice, trnci u rukama, glavobolje)
- Sportskih ozljeda i sindroma prenaprezanja
- Bolnih stanja mišićno koštanog sustava
- Tegoba modernog života: loša cirkulacija, poremećaji držanja, nedovoljno kretanje, dugotrajno sjedenje (ured, škola, računalo)
- Problema s unutrašnjim organima i probavom (opstipacija, zatvor crijeva)