Neinvazivna dekompresijska terapija kralježnice (DTK) neoperativna je procedura za rješavanje boli u donjem dijelu leđa, vratu, rukama i nogama uzrokovane iritacijom spinalnih korjenova. DTK koristi kompjutersku tehnologiju i sofisticiranu opremu koja nježno isteže kralježnicu, smanjuje pritisak na diskove i zglobove kralježnice te omogućava prirodni proces cijeljenja.
Nježna sila izvlačenja terapijom stvara dekompresiju u kralježnici, poboljšava krvni protok i izmjenu tvari u ozlijeđenom području nastalom pod utjecajem gravitacije, trauma i opterećenja. Negativan pritisak stvoren dekompresijom smanjuje pritisak na disk te time rasterećuje pritisak na živce – jednostavno eliminira bol i vraća i izgubljenu funkciju.
Kako izgleda tretman dekompresijske terapije?
Tretman započinje pripremom pacijenta. U većini slučajeva pacijent se priprema zagrijavanjem bolnog područja infracrvenim svijetlom, a ako je u opsežnijem terapijskom procesu, prije same dekompresije se radi medicinska masaža ili manualna terapija.
Nakon odrađene pripreme slijedi postupak dekompresije koji se izvodi na tehnološki sofisticiranom trakcijskom stolu. Pacijent za vrijeme terapije cijelo vrijeme leži u točno određenoj poziciji koja je optimalna za njegovu dijagnozu. Postupak dekompresije provodi računalno navođen elektromotor koji nježnom silom „razvlači“ ciljano područje kralježnice. Sam postupak dekompresije na trakcijskom stolu traje 15 minuta nakon čega, u većini slučajeva, pacijent dobiva analgeziju u obliku TENS struje s ciljem dodatnog smanjenja boli.
Što se događa u našoj kralježnici za vrijeme tretmana?
Učinak dekompresijske terapije najbolje je prikazan ovom slikom na kojoj vidimo kako nježna sila kojom se “razvlače” kralješci pomaže da međukralježnički disk dobije više prostora čime mu je pružena bolja i brža opskrba kisikom i hranjivim tvarima koje omogućuju cijeljenje i u konačnici, prestanak boli.
Činjenice o dekompresijskoj terapiji:
- Dekompresijska terapija kralježnice provodi se već preko 15 godina u više od 7000 poliklinika i bolnica u dvadesetak zemalja svijeta
- Dekompresijska terapija kralježnice je neinvazivna i vrlo učinkovita medicinska procedura
- Ovakav tip terapije jedan je od cjenovno najisplativijih za smanjenje boli u leđima i vratu.
- Studije doktora medicine sa Sveučilišta u Stanfordu pokazuju da 8,98 od 10 pacijenata osjeća značajne pomake nakon odrađene terapije, a 100% njih bi ovu terapiju preporučili ostalima koji osjećaju slične tegobe. Alex Macario, MD, MBA, Stanford University; Sunil J. Panchal, MD, COPE Foundation, Florida Pain Management; Charlotte Richmond, PhD, Nema Research, Biomedical Research & Education Foundation; Joseph V. Pergolizzi, Jr., MD
Rezultati dekompresijske terapije kod diskus hernija i degenerativnih promjena:
- Prosječna razina boli na VAS skali prije tretmana: 7,51/10
- Prosječna razina boli na VAS skali nakon tretmana: 3,41/10
- 71% pacijenata je reklo da osjećaju smanjenje boli za 50% odmah nakon terapije
- 4 godine nakon odrađenog ciklusa dekompresijskih terapija 54% pacijenata osjećalo je razinu boli 0/10, a 91% pacijenata nastavilo je sa svojim svakodnevnim aktivnostima i hobijima
Izvor: Anesthesiology News, Volume 29, Number 3, March
2003, Robert H. Odell Jr., MD. Ph.D., Boudreau D. DO.
Rezultati dekompresijske terapije (lumbalna kralježnica)
Rezultati dekompresijske terapije (cervikalna kralježnica)
Prvi korak je detaljna dijagnostika i rezervacija termina za fizioterapeutski pregled na kojem ćemo u obzir uzeti sve bitne parametre i zajedno dogovoriti modalitet terapije koji je u datom trenutku najbolji za Vas i Vaše zdravlje. Terapija bilo kojeg oblika u našoj ustanovi nije moguća bez prvog pregleda.
Indikacije
- hernijacija diska
- bulging diska
- ishialgija
- degenerativne promjene diska
- ograničenje pokreta fasetnih zglobova
- trnci u rukama i nogama
- glavobolje ili vrtoglavice
- tinitus (mehanički uzrokovan šum u ušima)
- uklještenja živca
- spinalne stenoze – suženja između kralježaka
- degenerativne bolesti diska
- spondilolisteza –poskliznuća kralježaka
Kontraindikacije i relativne kontraindikacije
Kontraindikacije:
- trudnoća
- svježe i nesrasle frakture rebara, kralježaka i zdjelice
- ankiloza
- osteosintetski materijal u kralježnici
- umjetni disk
- neuspjela operacija
- upalni procesi
- tumori
- pogoršanje simptoma prilikom i/ili nakon NDTK
Relativne kontraindikacije:
- osteoporoza i osteopenija
- spondilolisteza
- infekcije u području na kojem radimo NDTK
- bilo koje stanje koje bi moglo kompromitirati integritet kralježnice