Dekompresija kuka predstavlja naprednu terapijsku metodu koja se koristi za ublažavanje bolova i poboljšanje funkcije zgloba kuka. Učinkovita je i sigurna metoda liječenja raznih problema vezanih uz zglob kuka. Zahvaljujući svojim mnogobrojnim benefitima, uključujući smanjenje boli, povećanje pokretljivosti i poboljšanje cirkulacije, ova terapija postaje sve popularnija među pacijentima s problemima u kukovima. U kombinaciji s drugim terapijskim pristupima, dekompresija kuka može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata s problemima kuka.
Izvodi se za dijagnoze:
Osteoartritis kuka, gonartroza kuka, degenerativne promjene kuka, ograničena pokretljivost kukova (hipo mobilnost kukova), smanjenje opsega pokreta u rotacijama, savijanju, ispružanju, odmicanju i primicanju kuka, djelomična i potpuna oštećenja labruma, potpune i parcijalne rupture labruma, bolne kompresije na kukovima, oštećenja hrskavica, suženja zglobnih pukotina, sindromi sraza u zglobu, FAI-femoroacetabularni impingement, srazovi i sudaranja struktura u svim regijama kuka (prednjim bočnim , unutarnjim , stražnjim), CAM impingement u kuku – zadebljanje u predjelu vrata natkoljenične kosti, odmah pored glavice i/ili zadebljanje ruba čašice tzv. PINCER lezija, škljocavi kuk, pozitivni provokacijski kompresivni i elevacijski rasteretni testovi kuka, pozitivni Fadir, Faber i Mennell testovi kuka, sva suženja zglobnih pukotina kukova dokazanih RTG, MRI i CT dijagnostikama, osteohondroze hrskavica zgloba kuka, burzitisi zgloba kuka, displazije kukova, iznimni rezultati kod kroničnih stanja zgloba kuka, sve vrste nelagoda i krutosti u zglobu kuka, smanjenja hodne pruge zbog bolova u zglobu kuka, bolovi u preponi uzrokovani stanjima u zglobu kuka, bolovi oko i u zoni kuka, sva predoperativna stanja zgloba kuka, smetnje u kukovima kod sportskih aktivnosti, smetnje u kukovima nakon duljeg hodanja, smetnje u kukovima nakon duljeg sjedenja ili dužih vožnji automobilom, sva “uklještenja” u zglobu kuka, bolovi u kukovima nakon trauma i udaraca u području kukova, kriva srastanja nakon lomova kukova i bedrenih kostiju te posljedičnih povećanih kompresija u kukovima, kombinirani tipovi oštećenja kukova
Benefiti dekompresije kuka:
- Smanjenje boli: dekompresijski tretmani kukova smanjuju pritisak na zglob i okolne strukture što rezultira značajnim smanjenjem bolova posebno kod pacijenata s osteoartritisom, burzitisom ili drugim degenerativnim promjenama zgloba kuka.
- Povećanje pokretljivosti: redovito istezanje zgloba kuka poboljšava njegovu pokretljivost što je od ključne važnosti za svakodnevne aktivnosti i opću kvalitetu života. Postiže se poboljšanje fiziološkog klizanja zglobnih tijela u kuku (glave bedrene kosti-femura i čašice kuka u zdjeličnoj kosti-acetabuluma) te potiče stvaranje tj. produkciju sinovijalne tekućine u zglobu kuka.
- Poboljšanje cirkulacije: dekompresijski tretmani kukova potiču bolju cirkulaciju krvi i limfe u području zgloba kuka što ubrzava proces regeneracije tkiva i smanjuje upalu. Ako nema pritiska na strukture kuka cirkulacija u području dekompresije se uspostavlja i pokreće se proces regeneracije struktura kuka.
- Prevencija operacija: kod mnogih pacijenata dekompresija kuka može odgoditi ili čak potpuno eliminirati potrebu za kirurškim zahvatima zamjene kuka što je značajan benefit s obzirom na rizike i troškove povezane s operacijom.
- Sigurnost i kontrola: terapija je neinvazivna i provodi se pod stručnim nadzorom, smanjuje rizik od nuspojava i omogućava precizno praćenje napretka pacijenta. Fizioterapeut kontrolira cijeli proces, kao i sam pacijent uz pomoć daljinskog kontrolera u slučaju nelagode i bolnosti pri samom procesu
Terapije i metode koje su komplementarne sa dekompresijom kuka:
- Manualna terapijapo Kaltenborn/Evjenth konceptu te Maitland konceptu gdje koristimo terapijske mobilizacijske pojaseve za pokretanje kuka u svim drugim smjerovima koje dekompresija ne može postići.
- IndibaTecar aktivna terapija radijskom frekvencijom dosezanje visokofrekventne terapije u sva kruta tkiva i tkiva koja pružaju otpor mobilnosti i pokretljivosti kukova.
- Magnetoterapija poticanje cijeljenja kukova na staničnoj bazi, potičući propusnost membrana stanica.
- HILT laser- smanjuje se upala i bolnosti kukova visoko intenzivnom laserskom terapijom.
- Miofascijalna terapija – MFT terapija,specifično u zoni kuka ili nespecifično u udaljenim zonama tijela koje mogu utjecati na probleme i bolove u kukovima.
- Dry needlingterapija bolnih i napetih mišića u i oko kukova.
- Trigger terapija bolnih točaka u i oko zone kukova.
- Vacumedterapija poticanje procesa cijeljenja u kuku intermitentnom vakuum terapijom.
- Viskosuplementacijaza zglob kuka, hijaluronske injekcije za smanjenje bolnosti i “podmazivanje” zglobnih površina kukova.
- Ciljane vježbeopsega pokreta kukova, ciljane vježbe mobilnosti kukova, automobilizacija ili self mobilizacija kukova, rasteretne vježbe kukova i jačanja muskulature oko kukova.
- Vježbe u bazenu, na biciklu
Dekompresijskom terapijom kukova postiže se istezanje zgloba kuka pomoću dekompresijskog aparata i uključuje korištenje specijaliziranog uređaja koji nježno isteže zglob kuka, stvarajući razmak između zglobnih površina i smanjujući pritisak na hrskavicu, zglobnu čahuru, mišiće i živčane receptore zadužene za bol u kuku
Proces dekompresije kuka:
- Priprema pacijenta: Pacijent se udobno smješta na dekompresijski uređaj, koji je dizajniran da podrži tijelo i omogućava precizno i ciljano istezanje zgloba kuka.
- Postavljanje uređaja: Uređaj se postavlja tako da ciljano djeluje na zglob kuka, uz mogućnost prilagodbe sile istezanja prema individualnim potrebama pacijenta. Uređaj se pozicionira u fiziološku poziciju kuka, gdje se kuk najbolje opušta i dobivamo najbolje rezultate rasterećenja struktura u kuku
- Provođenje terapije: Terapija se provodi u kontroliranim uvjetima, pri čemu se zglob kuka intermitentno nježno isteže prema unaprijed određenom programu. Trajanje i intenzitet tretmana prilagođavaju se ovisno o stanju pacijenta i reakciji tijela na terapiju. (akutno, subakutno, kronično stanje