Elektroterapija podrazumijeva primjenu električne energije u terapijske svrhe. Postoji više vrsta znanstveno dokazane elektroterapije, a dijelimo ju prema frekvenciji struje koja se aplicira na bolno područje.
Kako električna energija smanjuje bol?
Ispod postavljenih elektroda ili u zoni prostrujavanja događaju se razni fiziološki procesi. Zavisno o tipu struje koji se aplicira povećava se mišićna kontrakcija, smanjuje se podražljivost osjetilnih receptora, šire se krvne žile te se poboljšava izmjena tvari u stanici. Sve to utječe na brže cijeljenje tkiva odnosno značajno smanjenje boli.
Koju vrstu elektroterapije provodimo?
- TENS ili transkutana električna živčana stimulacija koristi se za suzbijanje akutne i kronične boli, a u suštini blokira prijenos boli prema središnjem živčanom sustavu.
- Dijadinamska struja je niskofrekventna struja koja ima glavnu primjenu u liječenju bolnih sindroma te u prokrvljavanju bolnog područja.
- Interferentna struja je struja srednje frekvencije koja djeluje na motorne živce te ima izrazito protuupalni učinak i značajno pomaže u procesu cijeljenja kostiju nakon prijeloma.
- Galvanizacija povećava podražljivost i provodljivost živaca te djeluje na živčane završetke odgovorne za prijenos boli.
- Elektrostimulacija izaziva mišićne kontrakcije pomoću električnih podražaja čime se prevenira ili liječi mišićna atrofija. Izvodi se u kombinaciji s ciljanim vježbama.
- Microstruja
Kontraindikacije
Postoje određene indikacije i kontraindikacije za svaku od elektroterapijskih procedura, a zajedničke kontraindikacije za svu elektroterapiju su:
- trudnoća
- akutna stanja
- upale ili infektivna stanja
- promjene na koži
- ugrađen pacemaker