Kako do zdravih leđa bez operacije?

BodyBalance > Kako do zdravih leđa bez operacije?

Bole vas leđa nakon dugog stajanja, sjedenja ili hodanja? Teško se ustajete ujutro zbog križobolje? Osjećate ukočenost u donjem dijelu leđa ili se bol širi niz nogu? Možda ste već imali bolove koji su nestali, ali su se ponovno vratili? Leđa vas zabole nakon usisavanja, pospremanja ili podizanja tereta? “Presjeklo” vas je u leđima? Imate dijagnozu hernije diska ili osjećaj nestabilnosti u trupu?

Ako ste se prepoznali u nekoj od ovih situacija, vrijeme je da razmislite o dekompresijskoj terapiji kralježnice (DTK) i dinamičkoj neuromuskularnoj stabilizaciji (DNS) – metodama koje u našoj poliklinici dajemo u ruke iskusnim stručnjacima za liječenje bolova u leđima.

Što je dekompresijska terapija kralježnice (DTK)?

Dekompresijska terapija kralježnice (DTK) je neinvazivna, neoperativna metoda za ublažavanje bolova u donjem dijelu leđa, vratu, rukama i nogama, uzrokovanih iritacijom spinalnih živčanih korjenova.

Terapija se provodi pomoću sofisticirane kompjuterski vođene tehnologije koja precizno isteže lumbalni dio kralježnice. Cilj je smanjiti pritisak na intervertebralne diskove i zglobove kralježnice, poboljšati krvotok i potaknuti izmjenu tvari u ozlijeđenom području, čime se aktivira prirodni proces cijeljenja.

Stvara se tzv. stanje negativnog tlaka unutar diska – bezgravitacijsko stanje koje omogućuje smanjenje pritiska na živce. Rezultat? Smanjenje boli i postupni povratak funkcije kralježnice. (1)

 

Koje dijagnoze tretira DTK?

Dekompresijska terapija kralježnice pokazuje izvrsne rezultate kod:

  • Hernija diska
  • Sciatica (bol koja se širi niz noge)
  • ukočenost i bol u donjem dijelu leđa
  • Ostale kompresije živaca u kralježnici
  • Prolaps, ekstruzija ili protruzija diska
  • Bulging diska

 

Koliko terapija je potrebno za poboljšanje i kako izgleda proces?

Glavni cilj dekompresijske terapije kralježnice (DTK) jest smanjenje boli i vraćanje funkcionalnosti, kako biste se mogli nesmetano vratiti svakodnevnim obavezama i aktivnostima.

Koliko će vam terapija trebati? To ovisi o vašem individualnom stanju – koliko dugo osjećate bol, koliko je intenzivna, na kojem je području prisutna, kolika je razina osjetljivosti… Nakon detaljne fizioterapeutske procjene i razgovora s terapeutom, dobit ćete jasan plan terapije prilagođen vašem tijelu, dijagnozi i mogućnostima.

Terapeut će procijeniti je li, uz DTK, potrebno uključiti i manualnu terapiju, kojom se meka tkiva mogu dodatno opustiti, a kralješci mobilizirati – sve u cilju bržeg i kvalitetnijeg oporavka.

Više o samom postupku dekompresijske terapije, indikacijama i kontraindikacijama, kao i o očekivanim rezultatima, možete pročitati na ovdje.

 

Prikaz protruzije (ispupčenja) diska – prije i nakon DTK terapije

 

Što nakon terapije? Kako zadržati rezultate i ojačati kralježnicu?

Recimo da vam se bol smanjila za 70, 90 ili čak 100 posto – što dalje? Kako spriječiti povratak simptoma i dodatno poboljšati stanje?

Odgovor je: DNS vježbe, odnosno dinamička neuromuskularna stabilizacija.

Što je DNS i zašto su te vježbe toliko učinkovite?

DNS se temelji na razvojnoj kineziologiji – znanosti koja proučava prirodni motorički razvoj djeteta, od trenutka kada počne podizati glavicu, pa sve do prvih samostalnih koraka.

Možda se pitate: kakve veze ima razvoj bebe s mojim bolovima u leđima? Odgovor je – velike!

Kroz DNS vježbe vraćamo vaše tijelo na njegove “tvorničke postavke” – obrasce kretanja koje smo svi usvojili kao djeca. Ti obrasci su urođeni i instinktivni. Nitko ne uči bebu kako se okrenuti, puzati ili ustati – ona to zna sama. Svako zdravo dijete prolazi iste pokrete i iste faze razvoja kako bi se podiglo na dvije noge.

S vremenom, kroz školu, posao i svakodnevne navike, naše tijelo počinje razvijati kompenzacije i loše pokrete, što često dovodi do lošeg držanja i bolova – osobito u donjem dijelu leđa.

DNS vježbe pomažu u ponovnoj aktivaciji dubokih stabilizatora trupa, čime se vraća optimalna funkcija mišića koji štite i stabiliziraju kralježnicu. Tako se smanjuje bol, povećava stabilnost, a vaše tijelo uči ponovno se kretati na način koji je prirodan i zdrav. (2)

 

Prikaz dobre i loše posture i položaj dijafragmi pri intraabdominalnom tlaku i njegovoj distribuciji

 

Kako DNS vježbe ispravljaju uzrok bolova u leđima?

Kroz DNS (dinamičku neuromuskularnu stabilizaciju) ispravljamo „štetu“ koja je tijekom života nastala uslijed lošeg držanja, neaktivnosti ili prenaprezanja. No kako to konkretno izgleda?

Da bi se dijete pravilno okrenulo s leđa na bok, mora imati stabilan trup kako bi se oduprlo sili gravitacije. Tu stabilnost tijelo postiže udahom u trbuh, kojim se stvara intraabdominalni tlak. Taj tlak stabilizira dijafragmu i zdjelično dno, čime pruža oslonac cijelom trupu.

Kroz različite pozicije i DNS vježbe jačamo upravo te duboke stabilizatore trupa i kralježnice — mišiće koje većina ljudi uopće ne zna da ima, a kamoli da ih koristi.

Studija Vostatek i sur. (2013) pokazala je da osobe s bolovima u donjem dijelu leđa imaju smanjenu funkcionalnost dijafragme tijekom opterećenja donjih udova. Umjesto da koriste duboke mišiće, aktiviraju kompenzacijske mehanizme koji dugoročno mogu pogoršati stanje. (3)

 

 

Automatizirano abdominalno disanje – temelj stabilnosti

DNS vježbanje ne jača samo mišiće — ono trenira i mozak da usvoji ispravan obrazac disanja, tzv. abdominalno (cilindrično) disanje. Cilj je da ono postane automatsko, kao što vožnja automobila vremenom postane nesvjesna rutina.

Zašto je to važno?

Zato što automatizirano disanje omogućuje tijelu da zauzme pravilan položaj bez razmišljanja, čime se preveniraju ozljede i rasterećuje kralježnica u svakodnevnim aktivnostima — poput ustajanja iz kreveta ili podizanja vrećica iz automobila.

Prikaz tehnike disanja, stvaranje intraabdominalnog tlaka i popratni efekti na posturu i ekspanziju prsnog koša

 

Da, postoji tehnika koja vas uči kako se pravilno ustati iz kreveta!

DNS vas ne uči samo kako pravilno disati, nego i kako pravilno sjediti, ustati, nositi, saviti se… sve one naizgled jednostavne radnje koje mogu izazvati bol ako se izvode pogrešno.

Nemojte da vas zavaraju slike beba u DNS pozicijama — vježbe nisu lagane! Pripremaju vas za stvarni život, a prilagođavaju se individualno svakome, uz stručno vođenje naših terapeuta.

Prikaz rada DNS vježbi

 

Mogu li raditi DNS vježbe ako me leđa ne bole?

Apsolutno! Dapače, DNS je sjajna preventivna metoda. Ako ste zbog boli smanjili fizičku aktivnost, došlo je i do smanjenja mišićne snage i funkcije — ne samo kralježnice, već cijelog tijela.

DNS vježbe jačaju mišiće iznutra, stvarajući potporu trupu pomoću intraabdominalnog tlaka. Time se ne jačaju samo leđa, već cijelo tijelo, s mogućnošću ciljane korekcije ovisno o vašim potrebama.

 

Zaključak: kombinacija DTK i DNS – tajna zdravih leđa bez operacije

Već dugi niz godina u našoj poliklinici kombiniramo terapiju dekompresije kralježnice s vježbama DNS-a te nam je to dobitna kombinacija! Dakle dekompresijom kralježnice rješavamo posljedicu neke proživljene traume poput udarca, pada ili pak rješavamo posljedicu prvobitno krive posture gdje je disk „iskočio“ iz svojih okvira te uzrokovao bol pritišćući živac, a vježbe DNS-a su tu da pripomognu rješavanju bolova na duge staze da vam se više takvo nešto ne ponavlja.

Ne čekajte da bol postane neizdrživa! Vaša kralježnica zaslužuje pažnju, a vaša sloboda od bola je na dohvat ruke. Započnite svoje putovanje prema oporavku danas – dekompresijska terapija i DNS vježbe nude vam prirodan način za smanjenje boli i jačanje vašeg tijela, bez potrebe za invazivnim zahvatima. Ne dopustite da vas bol ograničava – preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i krenite na put ozdravljenja! Naručite se za terapiju već danas i napravite prvi korak prema zdravijim leđima i boljoj kvaliteti života. S nama ste na putu prema boljem, bez operacije!

NARUČI SE NA PREGLED

 

Izvori:

  1. Macario A, Pergolizzi JV: Systematic literature review of spinal decom-pression via motorized traction for chronic discogenic low back pain. Pain Pract, 2006, 6: 171–178.
  2. Hlaing, S. S., Puntumetakul, R., Khine, E. E., & Boucaut, R. (2021). Effects of core stabilization exercise and strengthening exercise on proprioception, balance, muscle thickness and pain related outcomes in patients with subacute nonspecific low back pain: a randomized controlled trial. BMC Musculoskeletal Disorders, 22(1), 1-13.
  3. Vostatek, P., Novak, D., Rychnovský, T., & Rychnovská, Š. Diaphragm postural function analysis using magnetic resonance imaging. Public Library of Science one 2013; 8(3), e56724

 

Podijelite:
Radno vrijeme
  • Ponedjeljak - Petak: 7:00 - 20:00
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj